Dükkanım

Koltuk Takımı Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Koltuk takımı, ev dekorasyonlarının en temel mobilyalarının başında gelir. Salon ve oturma odamızı dekore ederken ilk olarak oturma gruplarının nasıl olması gerektiğine karar veririz. Hangi koltuk takımına ihtiyacımızın olduğunu bilmek, dekorasyonun büyük bir bölümünü tamamlamamızı sağlar. Bu mobilyalarda birbirinden şık tasarımlar olduğu gibi sade ve modern koltuk takımı modelleri de bulunuyor. Klasik koltuklara, İskandinav stili takımlara, modern çizgilere ve vintage dokulara tasarımlarda sık sık yer veriliyor. Özellikle klasik koltuk takımını tercih eden büyük bir kitle var diyebiliriz. Tasarımsal özellikler, kullanılan malzemeler ve kumaş kalitesi koltuk takımı fiyatlarını etkileyen faktörler arasındadır. Modern koltuk takımı seçerken genellikle mevcut bütçeye göre hareket edilir. Alışverişe çıkarken hayalinizdeki mobilyayı bulmak için acele etmeyin. Hem kaliteli hem de ekonomik bir takıma iyi bir araştırma ile sahip olabilir ve birkaç noktaya dikkat ederek ihtiyacınıza uygun koltuk takımına sahip olabilirsiniz.

koltuk takımları

İhtiyacınızı Belirleyin!

Bir oturma grubu almadan önce kullanılacak alanı iyi tanımak gerekiyor. Salon veya oturma odalarının genişliği bu konuda ilk fikirlerin oluşmasını sağlar. Küçük salonlarlarda tam takım bir oturma grubu, yanlış bir tercih olabilir. Alanın daralması demek, hareket alanının azalması demektir. Tam da bu noktada, mobilyanın ölçülerini iyi belirlemek ve salon ölçülerine uygun modelleri tercih etmek gerekir. Bu durum salon dekorasyonunda eşyaların homojen bir şekilde kullanılmasını sağlar. Koltuk takımı modellerinin birçoğu farklı kombinasyonlar ile satın alınabiliyor. Takım içinde yer alan mobilyalar, salon ölçülerine göre azaltılabilir veya çoğaltılabilir. Tercih edeceğiniz kombinasyonlar, koltuk takımı fiyatlarını etkileyen bir faktördür. Klasik koltuk takımı veya modern koltuk takımı mobilyaları gibi sahip olunan stil de fiyatları etkileyen diğer faktörler arasındadır. Dilerseniz koltuk takımı seçiminizi köşe koltuklardan yana kullanabilirsiniz. Dar salonlar için en ideal mobilyalar arasındaki köşe koltuklar, farklı modüler özellikleri ile salonunuzda gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz tasarımlardır.

koltuk takımları
koltuk takımları

Hangi İskelet Malzemesi Daha Dayanıklıdır?

Koltuk takımının kalitesini iskelet malzemesi belirler. Ne kadar sağlam bir oturma grubu alırsanız kullanım süreniz bir o kadar artar. Bu mobilyalarda pek çok malzeme kullanılıyor ancak kayın kontra iskelet, masif kayın iskelet ve metal iskeletten yapılan ürünler dayanıklılığı ile ön plana çıkıyor. Asıl dayanıklılık ise iyi bir işçilik ile ortaya çıkıyor. Ahşabın kullanıldığı koltuk takımı modelleri, son yıllarda doğal esintileri ile oldukça popüler mobilyalardır. Evinizde doğal malzemelerden yapılan oturma gruplarına yer vermek istiyorsanız ideal bir seçim olabilir. İskelet malzemesinin kalitesindeki artış, koltuk takımı fiyatlarını da etkiliyor. Yine de her bütçeye uygun klasik koltuk takımı ve modern koltuk takımı bulmak mümkündür. Koltuk takımı alırken önceliği kaliteye verenlerdenseniz oturma grubunun iskelet malzemesine mutlaka özen göstermelisiniz.

Koltuk Takımı Sünger Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Koltuk takımında oturum mindeleri ile konforun doğrudan bir ilişkisi var. Sürekli değiştirilemeyen mobilyalar olduğu için süngerlerin olası çökmelere karşı dayanıklı olması önemlidir. Sağlıklı ve rahat oturuma sahip bir takım istiyorsanız minderlerde kullanılan süngerlerin yoğunluğu ve kalınlığı hakkında satıcınızdan bilgi isteyin. Süngerlerin yoğunluğu, DNS değeri ile ölçülüyor.  Koltuk takımı modellerinde kullanılan süngerlerde DNS değerleri 28 DNS ve 35 DNS arasında değişiklik gösteriyor. DNS değerinde artışın olması demek, koltuk takımı fiyatlarında da artışın olması demektir. Yine de uzun yıllar kullanacağınız bir koltuk takımı alacağınızı düşünürseniz bütçenizi bu konuda biraz daha esneterek doğru bir karar verebilirsiniz. Klasik koltuk takımı ve modern koltuk takımında konforu belirleyen bir diğer önemli nokta, süspansiyondur. Oturum minderlerinin yaylanmasını sağlayan süspansiyonların doğru şekilde yapılmış olması, konforunuzu ikiye katlayacaktır.

koltuk takımları

Koltuk Takımı Kumaşı Neye Göre Belirlenmelidir?

Koltuk takımı alışverişinizde beğendiğiniz modellerin kumaşlarına mutlaka dokunun. Kumaşın sizde yarattığı hissi önemseyin. Kaliteli bir kumaş gün ışığında çabuk solmayan, terletmeyen, temizliğin ardından hemen yıpranmayan ve kalıcı leke bırakmayan kumaştır. Koltuk takımını seçerken bu detayı atlamanız, sonrasında pişmanlık duymanıza sebebiyet verebilir. Sağlam bir ürün alsanız da kumaşı ile çabuk eskiyen koltuk takımı modelleri, çok kullanışlı olmayacaktır. Eğer oturma grubuna iyi bir bütçe ayırdıysanız koltuk takımı fiyatlarını çok düşünmeden kaliteli kumaşlar ile döşenmiş bir ürüne sahip olabilirsiniz. Alacağınız bu mobilyaların kolay silinebilir kumaşa sahip olması, temizlik problemini ortadan kaldıracak. Kuru temizlemeye uygun olmayan klasik koltuk takımı ve modern koltuk takımı kumaşlarını nemli bez ve beyaz sabun yardımı ile silebilmek, size büyük bir ayrıcalık sunacak. Kumaş renklerini bu yılın modasını yansıtan tonlarda seçebilir ya da en sevdiğiniz renklere koltuk takımınızda yer verebilirsiniz.

Koltuk takımı seçiminde dikkat edilmesi gereken başlıca noktaları bir yere not. İhtiyacınız olan mobilyalarda, olması gereken özelliklerden emin bir şekilde alışverişinize başlayabilirsiniz. İstediğiniz şık tasarımlar ve yüksek kalite ise Engince Mobilya’nın klasik ve modern çizgileri bir arada sunduğu benzersiz mobilyaları gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

ESNEK MOBİL REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ